![Shutterstock 705305275](/media/15531/shutterstock_705305275.jpg?width=1920&height=1440&format=webp&autoorient=true)
Med KLM fra Billund
★★★★★ på Trustpilot
Dækket af Rejsegarantifonden
Leder du efter familiens sommerferie i 2022? Så er du kommet til rette sted. Her på siden har vi samlet vores bedste bud på rejser i skolernes sommerferie 2022. Og husk, at vi giver Pakkerejsegaranti, så du får pengene tilbage, hvis rejsen ikke kan gennemføres pga. Corona. Læs mere om garantien her.
Her kan du se vores mest populære rejser i sommerferien. Bemærk at fraprisen gælder for billigste afgang i juli 2022 ved 2 voksne og 2 børn.
Lige nu kan du booke sommerferien 2022 i Thailand til absolut lave priser. Vi har nemlig tilbud på to af vores mest populære hoteller i Khao Lak - La Vela og La Flora. La Vela er kun et par år gammelt og byder på moderne, elegant luksus. La Flora er nyrenoveret og i thai-stil. Begge resorts har 4 stjerner og ligger helt ned til vandet.
OBS - I juni til august er rejser du i den "grønne sæson", som typisk vil resultere i regnbyger i de sene eftermiddagstimer. Temperaturerne er dog fortsat høje.
15
dageFra kr. 12.050
Pr. person ved 2 voksne og 2 børn.15
dageFra kr. 11.950
Pr. person ved 2 voksne og 2 børn.Centara i Aonang er et næsten nyt hotel med perfekte rammer for børn. Lige nu får du rejsen til yderst favorabel pris.
Vil I være sikre på masser af sol og blå himmel på en sommerferie i Thailand, så er Thailand østkyst det sikre valg. Her ser I vores helt nye hotel i Khanom, som er en lille, uspoleret badeby på Thailands fastland.
15
dageGOD TIL SOMMER
Fra kr. 14.950
Pr. person ved 2 voksne og 2 børn.Er din familie klar sulten efter oplevelser og eventyr, så er vores rejser med ophold i både storby, regnskov og strand måske det helt rigtige. Denne rejse slutter af på stranden i Khanom, hvor vejret i sommermånederne er solrigt og stabilt.
15
dageGOD TIL SOMMER
Fra kr. 15.550
Pris pr. person ved 2 voksne & 2 børnThailand byder på mange andre muligheder for en fantastisk sommerferie. Se alle vores rejser til Thailand.
Vil du vide mere om vejret i Thailand sommer og vinter, så se vores guide om regntid og tørtid i Thailand.
Sommerferien er det helt rigtige tidspunkt at besøge Bali. Det er nemlig i juni, juni og august, at vejret på Bali er allerbedst. Nedenfor viser vi et oplagt bud på en fantastisk rejse til Bali for hele familien - og du får tilmed rabat. Se alle vores rejser til Bali her.
17
dageFra kr. 20.500
Pr. person ved 2 voksne og 2 børn.Vejret i Mexico er godt i sommermånederne, så hvorfor ikke sætte kurs mod Playa del Carmen og Den Mexicanske Golf, hvor det 4-stjernede resort The Fives venter med roof top pool venter. Fra hotellet er der nem adgang til butikker, restauranter og strand, og udflugtsmulighederne er helt i top.
14
dageFra kr. 24.950
Pr. person ved 2 voksne og 2 børn.Er du ude efter en helt anderledes oplevelse, så tag et kig på Maldivernes indbydende koraller og turkisblå laguner. Her venter nemlig en eksotisk oplevelse, som familien vil tale om i mange år efter rejsen. Herude - på en af de mange 1.000 små atoller - ligger det lækre Barefoot Eco Resort, som vi netop nu kan tilbyde til ekstra attraktiv pris.
10
dageMED HALVPENSION
Fra kr. 17.400
Pr. person ved 2 voksne og 2 børn.Sri Lanka har det hele: Spændende kultur, smuk natur, masser af dyreliv med elefanter og aber - og så er her masser af dejlige strande og det lækreste køkken, du kan forestille dig. Og så er afstandende tilmed korte, og på vores rejser til Sri Lanka tilbagelægger du dem i din egen bil med din egen engelsktalende chauffør, der også fungerer som jeres guide på rejsen.
Vietnam er et fantastisk rejsemål - også når man besøger landet med børn. I Vietnam kan I opleve de flotteste rismarker og hektisk Hanoi, der har bevaret sin autencitet og charme trods globaliseringen. Længere mod syd frister badebyerne, hvor I kan hygge jer og slappe af med stranden eller en fristende pool.
16
dageFra kr. 17.900
Pr. person ved 2 voksne og 2 børn.På Cuba er vejret godt året rundt - også i skolernes sommerferie. Og til trods for det gode vejr, er priserne på Cuba i juli meget overkommelige. Og Cuba byder på både oplevelser og fantastiske strande. Hvis I vil opleve landets sjæl er denne rejse et godt bud:
16
dageFra kr. 18.300
Pr. person ved 2 voksne og 2 børn.Kunne I tænke jer at køre selv og opleve med masser af frihed og plads til spontanitet? Så er vores rejse til Cuba med lejebil et god bud:
Udvalget ovenfor består af en bred vifte af rejser til alverdens lande. Fokus er på dem, som har været mindst plaget af Corona og derfor må forventes at kunne besøges, når sommeren 2022 nærmer sig.
På de fleste af rejserne, er der plads til 2 voksne og 2 børn på jeres hotelværelse - og det er med til at holde prisen nede. I nogle tilfælde er det dog nødvendigt med to værelser. Det kan f.eks. være tilfældet, hvis I har store børn eller hvis I har mange børn.
Når I rejser med Check Point Travel, så er det jer, der bestemmer. Derfor er det selvfølgelig muligt at opgradere værelserne, hvis I ønsker det.
Det kan være svært at afgøre, hvornår det er bedst og billigst at booke sommerferien. Hos os er det sådan, at du så godt som altid får den bedste pris ved at bestille så tidligt som muligt. Det skyldes først og fremmest, at de mest attraktive pladser (de billigste) på flyene, bliver solgt først. Og så stiger prisen efterhånden som at pladserne - som jo er fuldkommen ens - bliver solgt.
En anden væsentlig grund til, at det kan betale sig at bestille tidligt er, at mange af vores hoteller og resorts, som vi samarbejder med, tilbyder meget attraktive rabatter ved tidlig bestilling.
På vores hjemmeside kan du selv finde prisen på stort set alle rejser.