Find din rejse
Voksne
- +
Børn
- +
R5 A8405 A
Canadas Rocky Mountains og Vancouver Island
Se galleri

Rocky Mountains og Vancouver Island

  • Autocamper-eventyr i de canadiske Rocky Mountains
  • Nationalparkerne Banff, Jasper, Yoho og Glacier m.fl.
  • Vancouver Island med billeje i 6 dage og ophold i Victoria
  • Campbell River med mulighed for bjørne- og hvalsafari
  • 2 overnatninger i Canadas smukkeste storby, Vancouver
  • Inkl. flyrejse, 7 x hotelophold, bil- og autocamperleje mm.

17 dage fra kr. 15.150,-

Pris pr. person ved 2 voksne & 2 børn

Afrejse: København d. 21. okt. 2025

airport

Rejseplan

Denne rejse er for naturelskere, der vil have alt det bedste, som Canadas natur byder på. 
I lægger ud i Calgary, hvor en lækker og veludrustet autocamper gør det muligt for jer at rejse med jeres hus på ryggen og være tæt på Canadas vilde natur i Rocky Mountains døgnet rundt. Når I har set og oplevet både Banff, Jasper, Yoho og de mange andre smukke nationalparker, fortsætter turen mod Vancouver Island, hvor I både oplever hyggelige Victoria og Inside Passage med mulighed for at se både bjørne og hvaler.

Fraserway C Class (78)

Rejsen kort fortalt

Rejsen begynder i Calgary, hvor I har en nat på hotel for at hvile ud ovenpå flyrejsen. Den efterfølgende morgen bliver I hentet på jeres hotel og kørt til udlejningsstationen, hvor jeres deluxe autocamper fra Fraserway venter. Og så er det bare at sætte kurs mod Rocky Mountains og de mange nationalparker, som gemmer sig her.
Rocky Mountains ligger kun ca. en times kørsel fra Calgary og byder på tindrende toppe, vandfald og endeløs skov. Mest berømt er de mange flotte gletsjersøer som f.eks. Lake Louise, Moraine Lake og Peyto, der er berømte for deres helt specielle turkisblå farve. Læg dertil, at nationalparkerne i Rocky Mountains ligger side om side, og I kan snildt opholde jer inden for parkernes grænser i en uge uden at komme til at kede jer spor.

Smukke nationalparker

En af de mange fordele ved at opleve Rocky Mountains med autocamper er, at I kan gøre brug af de mange campingpladser inde i nationalparkerne. De ligger spredt fra nord til syd og fra øst til vest – men alle naturskønt og dejligt. Og dermed har I fuld frihed til at nyde Canadas smukke natur i fulde drag i hele 8 dage, hvorefter turen går retur mod Calgary, hvor I afleverer jeres autocamper. Transport til lufthavnen er der sørget for, og snart sidder I på flyet med kurs mod Vancouver Island, som er endnu en canadisk naturperle.

Grizzly Shutterstock 731772673

Bjørne og hvaler på Vancouver Island

På Vancouver Island har I tid til at opleve både hyggelige Victoria og fiskerlejet Campbell River, som er et af de bedste steder at opleve spækhuggere og pukkelhvaler. Det er også fra Campbell River, at I kan tage på bjørnesafari og opleve den store, vilde grizzly-bjørn. Og når du rejser med Check Point Travel, får du også vores hemmelige spot med sortbjørne.

Rejsen rundes af med to overnatninger i smukke Vancouver.

Ankomst til Calgary

I rejser med fly fra Danmark til Calgary i Canada. I ankommer samme dag og har nu god tid til at få stivheden i benene væk ovenpå rejsen. I har nemlig en overnatning på hotel i Calgary, inden turen med autocamper starter, og dermed har I også chancen for at snuse lidt stemningen i Calgary, som ligger på den store canadiske prærie.

Fraserway C Class (88)

Afhentning af autocamper

 I dag skal I hente jeres autocamper. Og fordi, I rejser med Fraserway, har I mulighed for at hente den allerede fra morgenstunden.

I bliver hentet på hotellet til aftalt tid og kørt til Fraserways station lidt nord for byen. Her får I en gennemgang af autocamperen og snart er i klar til at trille ud på vejene med kurs mod Rocky Mountains, som ligger kun ca. 1 time fra stationen. Husk et proviantere godt, inden I forlader byen. Så får I nemlig fuld frihed og fleksibilitet på turen.

Nu er turen endelig begyndt og I bestemmer selv, hvor I vil overnatte. Tjek evt. det materiale, du modtager fra Autocampers.dk ved bestilling af din autocamper, for yderligere information om camping i nationalparkerne og reservation af plads.

Morraine Lake HSTDOK Canada 2024 (6)
Moraine Lake

Banff National Park

I har 8 dage/7 nætter med autocamper og dermed rigeligt tid til at udforske nationalparkerne i området.

Det er oplagt at lade at lade Banff være den første nationalpark, I besøger. Her kan I udforske Jonston Canyon, som er en ikke krævende vandretur gennem en smal og meget smuk kløft. Smukke søer er her også, bl.a. Lake Louise og Moraine Lake. Og vil I til tops, kan I tage gondolbanen fra Banff By til Sulphur Mountain, og vil I bade i naturlige varme kilder, så sæt kurs mod Banff Upper Hotsprings.

Peyto Lake HSTDOK Canada 2024 (64)
Peyto Lake

Icefields Parkway

Fra Banff Nationalpark kan I fortsætte nordud ad Icefields Parkway mod Jasper. Strækningen er kendt som en af verdens smukkeste, så vær beredt på at gøre mange stop undervejs. Og læg gerne en eller flere overnatninger ind på de fine campingpladser langs ruten.

Vi anbefaler stop ved Peyto Lake og Bow Lake, som begge er utroligt smukke gletsjersøer.

Maligne Lake Og Spirit Lake På En Sommerdag, Jasper NP Istock 1266682077
Maligne Lake og Spirit Island

Videre mod Jasper National Park

Når I kommer til det højeste punkt på Icefields Parkway, er ved Columbia Icefield, hvor I har Athabasca gletsjerens evige is indenfor rækkevidde. Sæt evt. tid af til en tur ud på isen.

Længere mod nord kan I se Athabasca Falls, som er kendt sine store vandmængder.

I Jasper By kan I proviantere og fylde tanken og herfra sætte kurs mod endnu en uforglemmelig gletsjersø, Maligne Lake.

shutterstock_209238454 Beautiful Lake Louise with Victoria Glacier in the background and a glistening emerald lake. Several canoes can be seen..jpg
Lake Louise

Yoho National Park

Vest for Banff ligger Yoho Nationalpark med både høje og kraftige vandfald, flotte vandreture og gletsjersøen over dem alle, Emerald Lake, som er omgivet af tæt skov. Turen rundt om søen er nem og tager ca. 1 time til fods.

Iceline Trail HSTDOK Canada 2024 (115)
The Iceline Trail

The Iceline Trail

En særlig anbefaling skal the Iceline Trail have. Turen er hård og tager en dag af fuldføre. Gevinsten er enestående natur både under og over trægrænsen.

Fra Yoho kan I fortsætte til Glacier National Park længere mod vest eller til Kooteney National Park mod syd. Overvej også at tage et par dage i The Kananaskis, som er en provinspark med storslået natur lige syd for Banff National Park.

Efter 8 dage med masser af oplevelser med autocamper går turen retur mod Calgary, hvor I afleverer autocamperen inden hjemrejsen med fly begynder.

Victoria Vancouver Island HSTDOK Canada 2024 (98)
Victoria Harbour

Oplevelser i Victoria

I har mere end en fuld dag til at opleve hyggelige Victoria, som ikke er større end, at I kan komme frem til fods de fleste steder.

Det er oplagt at besøge Fishermans Wharf, hvor den maritime stemning sidder i skabet. Her kan I nyde mad fra en af de mange boder og få jer en forfriskende drink, mens I nyder synet af livet på vandet med både fiskerfartøjer, vandflyvere, kajakroere og paddle boards. 

Er fødderne trætte, kan I evt. tage en af de hyggelige taxa-både retur mod byen. En fin og afslappende oplevelser.

Victoria Vancouver Island HSTDOK Canada 2024 (88)
Dallas Drive

Cykeltur langs vandet

Det er også oplagt at leje cykler og tage en rundt på sydspidsen af Vancouver Island ad Dallas Drive. Fra sydkysten I se over til USA's mægtige bjerge, mens I passerer idylliske villakvarterer og strande med forvitret drivtømmer. Er I heldige, spotter I sæler, havfugle, søløver og måske en spækhugger eller en pukkelhval fra land.

Victoria Vancouver Island HSTDOK Canada 2024 (19)
Taxabåd i Victoria

Kurs mod Campbell River

På rejsens 11. dag er det tid til at sætte kurs mod Campbell River, som ligger på Vancouvers Islands østvendte kyst. Turen, som tager omkring 4 timer uden pausen, er i sig selv er en fin oplevelse, og er tiden til det, foreslår vi et stop i Duncan, som huser en imponerende samling af totempæle, som er fordelt over hele byen. Og kommer I på lørdag, er der marked i byen, hvor lokale produkter i form af ost, pølser, honning, marmelader og brugskunst kan erhverves for rimelige penge.

Duncan Totembyen Vancouver Island HSTDOK Canada 2024 (51)

Uden mad og drikke…

Er I sultne, så læg vejen forbi Crow & Gate, som er en vanvittig hyggelige country pub, som ligger blot en lille afstikker fra vejen.

Vil fremme i Campbell River kan I tjekke ind på jeres hotel for de næste tre nætter. Spisesteder ligger tæt på hotellet.

Duncan Totembyen Vancouver Island HSTDOK Canada 2024 (65)
Crow & Gate
R5 A8405 A
Pukkelhvaler ved Campbell River

Bjørne og hvaler ved Campbell River

Havnen i Campbell River er byens hjerte og herfra går de små safaribåde ud hver morgen – nogle med håb om at spotte hvaler og andre med kurs mod de dybe fjorde på det canadiske fastland, hvor det er muligt at opleve den store, vilde grizzly-bjørn. Uanset, hvad I vælger, så får I en skøn oplevelse med masser af smuk natur i sundet mellem Vancouver Island og fastland.

Grizzly I Bute Inlet HSTDOK Canada 2024 (47)
Grizzly på jagt efter laks

Stort udvalg af ture

Alle natur-safarier fra Campbell River foregår med mindre både eller zodiac/gummibåd. Turen med bjørne tager en hel dag, mens havets dyr evt. kan opleves på 3-4 timer. Dermed også sagt, at I kan nå flere ture på vandet. I Campbell Rivers bagland ligger desuden flere dejlige naturområder med fine vandrestier, så I kommer ikke til at kede jer.

Sortbjørn Ved Elk Falls Campbell River HSTDOK Canada 2024 (92)
Sortbjørn

Oplev sortbjørne

Husk også at få informationer om det sted lidt udenfor Campbell River, hvor man kan opleve sorte bjørne i det fri. Spørg din rejsekonsulent for yderligere information.

I har tre overnatninger i Campbell River, så I har god tid til at se det hele. På tredje dags morgen er det dog tid til at bryde op, og vende snuden mod Nanaimo lidt længere mod syd, hvor færgen til Horseshoe Bay lidt udenfor Calgary venter. Overfarten tager ca. 100 minutter og snart efter ankomst nærmer I jer storbyen Vancouver, hvor I dropper bilen og tjekker ind på rejsen sidste hotel, som ligger centralt i byen.

Bemærk: Dyrenes adfærd er betinget af sæsonen. Det bedste tidspunkt at se bjørne er august og september, når laksen søger op i elvene for at gyde. Havpattedyr kan opleves i hele sommerhalvåret.

Vancouver

Vancouver – Canadas smukkeste storby

Vancouver er et overflødighedshorn af muligheder. Vil I have mere natur, så tag til Stanley Park til fods eller på cykel og se byen fra alverdens vinkler. Eller sæt kurs mod Capilano Suspension Bridge, som er en bynær og meget imponerende hængebro mellem trækronerne. Vi anbefaler også en tur på British Columbia Museum og Anthropoly, hvor nordvestkystindianernes kultur og historie skildres på dygtig og spektakulær vis.

Find den bedste pris

Find datoer og priser på din rejse her og bestil online.

Vælg antal rejsende

Få vist din pris. Klik her og tilpas antal rejsende og tilføj flere værelser.

Tilpas antal værelser

Vælg lufthavn

Vælg afrejsemåned

Udfyld dine personlige info

Udfyld venligst, og du vil efterfølgende modtage tilbuddet direkte i din indbakke.

  • Autotilbud - DK

Prisen inkluderer

  • Flyrejse Danmark til Calgary, Calgary til Victoria og Vancouver til Danmark inkl. bagage
  • 1 overnatning på The Sandman Airport Hotel i standard værelse ved ankomst
  • Transport til/fra autocamper udlejningsstationen
  • 8 dage/7 nætters leje af C Medium Fraserway autocamper (deluxe) med tidlig afhentning
  • Reduceret selvrisiko (fra CAD 7.500 til CAD 750)
  • Registrering af ekstra fører(e)
  • Personligt udstyr til alle rejsende i form af dyner, puder, linned, håndklæder mm.
  • Udstyr til køkken i form af gryder, pander, skåle og service til alle rejsende.
  • 1.200 kilometers kørsel. Det er muligt at tilkøbe yderligere kilometer.
  • 6 dages billeje med afhentning i Victoria og aflevering i Vancouver. Fullsize ved maks. 3 personer, Standard
  • SUV ved maks. 5 personer og Minivan ved maks. 7 personer.
  • 2 overnatninger på Chateau Victoria Hotel & Suites, som ligger centralt i Vancouver. I får et Traditional Room med plads til maks. 4 pers.
  • 3 overnatninger på Comfort Inn i Campbell River. Hotellet ligger centralt i byen med nem adgang til udflugtsbåde, restauranter og småbutikker.
  • 2 overnatninger i Vancouver på Sandman Hotel Vancouver Downtown, som ligger centralt i skønne Vancouver.  
  • Bemærk: Autocamperen udlejes gennem Check Point Travels partner Autocampers.dk, som sørger for udførlig information om afhentning af autocamperen, camping mm. Autocampers.dk råder over en bred vifte af autocampere i Canada, og vi kan udskifte autocamperen i denne pakke med en anden type, hvis I ønsker det. Kontakt os venligst for tilbud og yderligere information.
  • Vigtig information: Føreren af autocamperen skal være fyldt 21 år og være i besiddelse af et gyldigt kørekort (kat. B) og et kreditkort (ikke debit).

Prisen inkluderer ikke

  • Sygdomsafbestillingsforsikring
  • Rejseforsikring
  • ETA - indrejsetilladelse ($7 CAD)
  • Personlige udgifter, drikkevarer og drikkepenge
  • Entré til Canadas nationalparker (kan købes vi indgangen til den første nationalpark, I besøger)
  • Hvalsafarier og bjørnesafarier på Vancouver Island (kan evt. tilkøbes)
  • Bilfærge mellem Nanaimo på Vancouver Island og Horseshoe Bay ved Vancouver. Overfarten tager ca. 100 min. Færgen afgår ca. hver anden time. Billet kan bestilles på https://www.bcferries.com/ 

Afrejse

Hjemrejse

Bagage

Der kan medbringes 23 kg. indskrevet bagage og 1 stk. håndbagage.

Visum

Vi kontakter dig om dette

Rejsepapirer

Ca. 10 dage inden afrejse fremsender vi jeres afrejsepapirer med præcise mødetider- og steder.

Få hjælp til rejsen

Spørg vores Canada eksperter
Telefon: 8613 7744 | Mail: tilbud@cpt.dk
(åben alle hverdage 9-16.30)

Book et telefonmøde

De næste skridt

1
Du klikker
på "bestil rejsen her”.
2
Vi reserverer plads på fly og hoteller.
3
Vi sender bekræftelse
og faktura pr. email.
4
Du betaler og rejsen
anses for endeligt bestilt.
5
Du får dokumenter
og al nødvendig info
om rejsen.
6
Du tager ud og oplever verden med Check Point Travel.
airport

Tilpas ferie

Rejsens samlede pris
Fortsæt
Vi sætter pris på din rejse

Vi kan desværre ikke vise priser på alle datoer, men vi beregner gerne en pris til dig. Er du interesseret i rejsen, og vil du gerne vide, hvad den koster? Så udfyld venligst felterne nedenfor. Vi kvitterer med en eksakt pris på jeres rejse. Helt uforpligtende, naturligvis.

  • Få et tilbud på din rejse - DK

  • Her kan du uddype dine ønsker til rejsen. Fortæl os gerne om dine ønsker til indhold, hotel-standard og angiv evt. også jeres rejsebudget. Vi bruger informasonerne til at optimere rejsen.

Redigér din søgning

Har du en baby med, skal du regne med et tillæg på kr. 2.500. Husk at oplyse os om, at du har en baby med på rejsen. Det kan du gøre senere i bestillingsforløbet. Anfør venligst babyens fulde navn og fødselsdato.

Læs mere

Prisgaranti

Kan du købe rejsen billigere et andet sted, så matcher vi prisen og giver dig yderligere 250 kroner i rabat pr. person.

Læs mere

Fortrydelsesret

Bestiller du online kan du fortryde dit køb indenfor 48 timer - ganske enkelt.

Læs mere
Fandt du ikke, hvad du ledte efter?
Så ring endelig på +45 86 13 77 44 eller send en forespørgsel til os